הסדרת החנייה בקרית אתא -שאלות ותשובות נפוצות

תאריך עדכון: 19/05/2021
הסדרת חניה בקרית אתא- שאלות ותשובות נפוצות
כפי שפורסם במהלך חודש אפריל, תופעל בקרית אתא, חנייה מוסדרת בתשלום במרכז העיר וברחובות שהוגדרו ,במטרה לפתור את מצוקת החנייה, לייצר מקומות חנייה נוספים  ומבוקשים ולעודד תחלופה מהירה של רכבים על מנת לחזק את העסקים המקומיים ולאפשר לתושבים חנייה זמינה.
חנייה בתשלום פועלת בכל הערים בארץ בהן מתקיימת תנועת כלי רכב רבים והעמדת רכבים לאורך צירי תנועה מרכזיים, בצמידות לאזורים המסחריים, לאורך שעות רבות ובאופן המונע תנועת מבקרים מתחלפת הנדרשת לכלכלה עירונית.
תושבים המתגוררים ברחובות שסומנו בכחול לבן יכולים לחנות ללא עלות עם תו חנייה המונפק באמצעות חברת מטרופארק דרך אתר האינטרנט www.metropark.co.il 
או באמצעות אתר האינטרנט העירוני (תחת חנייה ופיקוח):  http://www.kiryat-ata.org.il/Pages/default.aspx
התו הינו דיגיטלי והאישור לקבלתו מתקבל במייל.
החנייה בתשלום הינה בימים א'-ה' בין השעות 8:00-20:00 ובימי ו' וערבי חג בין השעות 8:00-13:00. החנייה ברוב חלקי העיר נותרה ללא עלות והעירייה תמשיך לאכוף את חוק העזר לחנייה בכל חלקי העיר לחונים בחנייה אסורה בסימון אדום לבן ו\או על המדרכות. האכיפה של החנייה בכחול לבן תחל ב- 6.6.21 עם סיום צביעת המדרכות.
להלן שאלות ותשובות נפוצות בנושא הסדרת החנייה:
1.באילו רחובות קיימת חנייה בתשלום?
הרחובות שסומנו בכחול לבן: העצמאות, הציונות, זבולון, מנדלי מוכר ספרים, שלום עליכם, התעלה ,סמולנסקין, מורדי הגטאות, מקור ברוך, הרב שלום סלאח, המייסדים, נחום סוקולוב, שד' המגנים, שבטי ישראל, גלבוע, מרכז הנוער העירוני, נתן שפריצר, פארק הספורט.
•יש לשים לב לתמרורים המורים על איזור חנייה בתשלום-תמרור החנייה בתשלום הינו מחייב לפי חוק, גם אם המדרכה אינה צבועה בכחול לבן.
2.כיצד מנפיקים תו חנייה?
 יש להיכנס לאתר העירייה: http://www.kiryat-ata.org.il/Pages/default.aspx וללחוץ על "חניה ופיקוח".  ברשימת הרשויות יש לבחור "קריית אתא" ולאחר מכן "רישום לתו חניה". בעת ההרשמה לתו יש לבחור את שם רחוב המגורים (לדוגמא: עצמאות). יש לעקוב אחר ההוראות ולמלא אותן במלואן. מומלץ לבצע את רישום דרך הטלפון הסלולרי, לשם נוחות צילום מסמכים.
3.מהי עלות תו תושב? 
התו מונפק ע"י חברת "מטרופארק" בעלות של 25 ₪ לשנה.
•במקרה של מעבר דירה או החלפת רכב יש לבצע רישום מחודש עם פרטי הרכב או הכתובת החדשים-ללא תשלום נוסף.
4.אילו מסמכים יש לצרף לצורך רישום?
•תעודת זהות עם ספח
•אישור חשבון ארנונה
•לבעלי רכב פרטי: יש לצרף צילום רישיון רכב
•לבעלי רכב ליסינג: יש לצרף צילום חוזה מחברת ההשכרה
•לבעלי רכב חברה: יש לצרף אישור מקצין הרכב של החברה אודות שימוש ברכב.
5.האם רכב בעל תו נכה צריך לשלם על חנייה בכחול לבן?
רכב בעל תו נכה אינו נדרש לשלם חניה יחד עם זאת אנו ממליצים להגיש בקשה להנפקת תו חניה.
6.מהי משמעות הצבעים על שפת המדרכה?
באדום לבן – אסור לחנות, אלא כן כתוב מפורשות שמותר (למשל, בשעות הלילה ברחובות מסוימים).
בכחול לבן – מותר לחנות, בכפוף להסדרים העירוניים.
בצהוב אדום – אסור לחנות , מיועד לרכב ציבורי.
באפור –מותר לחנות , כל עוד אין תמרור שמורה אחרת.
7.אני מתגורר/ת ברחוב בו אין חנייה בתשלום. האם עליי להוציא תו תושב?  הרשמה באתר לקבלת תו תושב תאפשר לתושבי העיר לחנות בפארק הספורט ללא עלות.
8.מהם תעריפי החנייה בעיר?
תעריף חנייה שעתי עבור רכב עד 4.5 טון הינו 3.55 ₪.
9.האם יש הגבלה על שעות החניה?
החניה מוגבלת לשעתיים בלבד. (לאחר שעתיים ניתן להאריך את משך בחנייה באמצעות האפליקציות או המדחנים)
10.אם חניתי פחות משעה- כמה אשלם?
התשלום יהיה ע"פ החלק היחסי של זמן החנייה.
11. מתי צריך להפעיל את אמצעי התשלום?
יש להפעיל את אמצעי תשלום החנייה מיד עם הכניסה לחנייה.
12.כיצד ניתן לשלם על חניה בעיר?
ניתן לשלם באמצעות אפליקציות "פנגו" ו- "סלופארק" וכן באמצעות המדחנים שיוצבו במקומות מרכזיים במרכז העיר. (ברחוב המייסדים, זבולון ועצמאות).
13.האם ישנה הגבלה על מספר הרכבים לתושב?
תושב בעל רכב הגר בתחום הרשות זכאי לתו חניה אחד עבור רכב אחד הרשום על שמו ברחוב בו הוא גר. ( לצורך העניין אם לכל בן משפחה הגר ברחוב יש רכב הרשום על שמו אז כל אחד מבני המשפחה יקבל אישור חנייה לרכבו. אם מספר רכבים רשומים על בן משפחה אחד האישור יינתן עבור רכב אחד בלבד).  ניתן לקבל תו חניה לרכב אחד בלבד על מנת לאפשר לכל דיירי הרחוב לחנות ברחוב בו הם גרים.
14.אינני תושב/ת העיר אך אני עובד\ת בעיר. האם אוכל לרכוש תו חנייה?
מהלך הסדרת החנייה נועד להקל על תושבי העיר בעקבות פניותיהם בנושא. עקב היותם של אזורי החנייה בתשלום מוגבלים למרכז העיר בלבד ולאור הימצאותן של אלטרנטיבות אחרות לחנייה ללא תשלום באזורים אלו, בשלב זה לא ניתן לרכוש תו תושב עבור עובדים או מבקרים שאינם תושבים.
15.האם ישנו תו מיוחד לבעלי עסקים?
לא ניתן לרכוש תו לבעלי עסקים.
16.האם אקבל מדבקה לרכב?
לא. התו הינו דיגיטלי והוא ישלח אליכם במייל.
17.אני מעוניין/ת שבאזור מגוריי תיצבע חנייה בכחול לבן על מנת להסדיר את חניית התושבים. למי עליי לפנות?
יש לפנות במייל: ziva@kiryat-ata.muni.il  ולהגיש בקשה עבור ועדת תמרור עירונית שתבחן את הנושא.
18.כיצד ניתן להגיש ערעור על דוח חנייה?
באתר עירייה:http://www.kiryat-ata.org.il/Pages/default.aspx
יש לבחור "חנייה ופיקוח" לאחר מכן "קריית אתא" ולאחר מכן לבחור "חניה". לחיצה על  "ערעור על דוח חניה" תאפשר לכם להגיש את הערעור ותוכלו גם לפרט את הסיבה לערעור ולצרף קובץ במידת הצורך.
19.כיצד ניתן לעדכן בשינויים כגון החלפת רכב או כתובת?
ניתן לפנות לחברת מטרופארק בטלפון 03-9112253 או באתר האינטרנט  www.metropark.co.il יש לשלוח את השינוי המבוקש ופרטים מזהים ולהוסיף אסמכתא (למשל: צילום רישיון רכב, או צילום ספח ת"ז עם כתובת עדכנית).
20.אם אני מתגורר אצל הוריי אבל רשום בעיר אחרת האם אני יכול לקבל תו חניה?
תו חניה יינתן רק לבעל רכב אשר רשום בתעודת הזהות שלו בעיר או לחלופין למי שחשבון הארנונה רשום על שמו. אם אף אחד משני התנאים לא מתקיים-  לא זכאי בעל הרכב לתו תושב.
21.מתי העירייה תחל באכיפת החניה?
הפרסום החל בחודש אפריל וכלל פרסומים ברשתות החברתיות, בתקשורת המקומית ובדיוור ישיר לכל בתי התושבים. לאחר מתן תקופת הסתגלות, האכיפה תחל מתאריך 6.6.21
22.עד עכשיו חניתי ברחוב על המדרכה וכעת זה מסומן באדום לבן. האם קיים פתרון חלופי לחנייה באזור צבוע באדום לבן?
יש לחנות אך ורק במקומות המותרים עפ"י החוק. מהלך הסדרת החנייה נועד לפתור מצבים בהם תושבים חונים בצורה אסורה ו\או מסוכנת. סימון באדום לבן מגדיר היכן אסור לחנות.
23.אם חניתי חלק מהרכב בכחול לבן וחלק באדום לבן – זה בסדר?
אסור. זה לא משנה כמה אחוזים מהרכב שלכם חונים במקום שאסור לחנות בו, כאשר קיים איסור חניה הוא קיים מכיוון שהוחלט שכל האזור המסומן צריך להיות נקי מהפרעות. יש לחנות בהתאם לסימונים ולתמרורים.
24.למה דווקא עכשיו?
עד עתה לא היתה כלל חנייה בתשלום בקרית אתא בעוד שבשאר הרשויות בארץ זה כבר פועל בהצלחה תקופה ארוכה.  הסדרת נושא החנייה הוא צו השעה במיוחד כעת כאשר אנו חוזרים לשיגרה, לאחר תקופה מאתגרת ולא פשוטה. המהלך נועד להקל על בעלי העסקים אשר ייהנו כעת מתנועה ערה ומשמעותית של לקוחות בעקבות התחלופה המהירה. בנוסף, היא תאפשר לתושבי העיר למצוא חנייה במרכז העיר בקלות רבה יותר.
25.הרחוב שלי נצבע בכחול לבן ובאדום לבן וכעת לאור מצוקת החנייה אין לתושבי הרחוב היכן לחנות. האופציה שלנו היא לחנות ברחובות הסמוכים שצבועים אף הם בכחול לבן ולשלם על חנייה או לחנות על אדום לבן ולהסתכן בקבלת דו"ח. מה עליי לעשות?
הסדרת החנייה מתבצעת במקומות בהם יש צורך הכרחי למתן פתרון הן למצוקת החנייה והן לנושא החנייה האסורה. ישנם רחובות בהם התושבים משתמשים בנתיב נסיעה כאיזור חנייה ומסכנים את התושבים. אם ברחוב סומנה חנייה באדום לבן סימן שאסור לחנות שם ע"פ חוק והעובדה שעד עכשיו חנו כך אינה מצדיקה זאת. בכל מקרה יש לחנות כחוק ולא לסכן אף תושב. ניתן לחנות במידת הצורך ברחובות הסמוכים שאינם מסומנים בכחול לבן.
26. למה לא נותנים שעה ראשונה חינם לתושבי העיר?
אנו פועלים ע"פ מודל המופעל ברוב הרשויות בארץ. מתן שעה ראשונה או חלק ממנה ללא עלות יכול להתבצע רק במקומות קטנים בהם קיימות מצלמות במעגל סגור אשר מסוגלות לתזמן את זמן החנייה. בשלב זה אין לרוב הרשויות בארץ אפשרות לעשות זאת.
27 .יש ערים בהן ניתן לחנות עם תו החנייה בכל מקום המסומן בכחול לבן. מדוע זה לא קורה בקרית אתא?
בכל הערים החנייה היא ע"פ אזור המגורים בהתאם לתמרורים המורים על כך. תושב יכול לחנות ללא עלות ברחוב בו הוא גר באמצעות תו החנייה.
28. אני גר ברחוב מנדלה מוכר הספרים בו קיימת מצוקת חנייה. עם סימון הרחוב צומצמו מקומות החנייה ואין לדיירי הרחוב היכן לחנות. מה עליי לעשות?
אנו קשובים לרחשי הציבור, לומדים בעיות שמתגלות ומבטיחים למצוא פתרון הולם לתושבים. ברחוב מנדלה נצבעו באדום לבן 100 מטר בלבד בקטע שבין רחוב שלום עליכם לרחוב העצמאות. מדובר בקטע נסיעה שאסור לחניה והוא בקרבת צומת עם כביש ראשי. יתר הרחוב לא יצבע ותתאפשר בו חניה. גם לגבי המקטע הקטן שנצבע, העירייה בוחנת שתי חלופות-  תו חניה אזורי לדיירי המקטע או אפשרות של חניה על גבי חלק מהמדרכה.  ​