אגרת משרות פסיכולוגי חינוכי קריית אתא

תאריך עדכון: 23/03/2020
אגרת משרות פסיכולוגי חינוכי קריית אתא
שירות פסיכולוגי חינוכי- רח' אלבז, קרית-אתא- טל': 04-8443215 פקס: 04-8456965 
תושבים יקרים,
ימים מאתגרים עוברים על כולנו ואנו כאן אתכם על מנת לנסות לעזור ולהעביר ימים אלו בצורה מיטבית. בכל יום יש הנחיות חדשות ממשרד הבריאות, אשר מצמצמות ומגבילות אותנו עוד יותר . מצב זה מייצר אצל כולנו תחושות לא קלות: דאגה, פחד ואולי אף חרדה. 
במציאות שבה הולכת ומתחזקת תחושת אי הוודאות, לצד חוסר הידיעה מתי כל זה יסתיים ונוכל לשוב לשגרת יומנו,יתכן וכבר מתחילות להתבסס בקרבנו תחושות של בלבול, וחוסר בטחון הן ביחס ליומיום של הבית והן ביחס לעתיד לבוא, תחושות אלו הן נורמליות לחלוטין.
לצד הדאגה הבריאותית לשלומנו ולשלום היקרים לנו, אנו פוגשים את עצמנו במקומות רגשיים לא קלים, אשר לא התנסינו בהם בעבר.
בדומה לכם, גם אנחנו הפסיכולוגים לומדים "תוך כדי תנועה" את משמעות ההחלטות ומנסים ככל הניתן, לתת לכם תושבי ��רית אתא את המענה המותאם עבורכם. תפקידנו בעת הזו הינו להזכיר לכולנו את החוסן הציבורי והאישי בו התברכנו. להאמין בכוחנו לצלוח את התקופה הקרובה ולצאת מתוכה לימים של בריאות חברתית, ערבות הדדית, צמיחה ושגשוג שלאחר המשבר.
ה'יחד המשפחתי' שהזדמן לנו הוא מורכב ולא פשוט , אך הוא יכול להיות אוצר יקר של מקום וזמן לשיחות, למשחק ולפעילות משותפת.  
כשימי הקורונה פוגשים את המשפחה שלכם, הם יכולים לפגוש משפחה מאוחדת!   ילדינו לומדים מאתנו כיצד ניתן למצוא טוב בכל מצב וכיצד ניתן למצוא הנאה ויופי בכל מקום וזמן.
היו קשובים ורגישים לעצמכם, לבני משפחותיכם ובמיוחד לאלו הפגיעים יותר - המבוגרים והילדים. סמכו על עצמכם והאמינו ביכולת ההתמודדות גם של החברים הצעירים ביותר של המשפחה.
חשוב שנכיר בכל התחושות והרגשות, הדאגות והחששות שעוברים בנו וחשוב להבין כי רגשות אלו נובעים ומושפעים רבות מהמסרים אותם אנחנו מעבירים לעצמנו.
המחשבות שלנו משפיעות על ההרגשה שלנו . הרעיון הזה הוא לא חדש והוא נחקר ומבוסס בידע המקצועי שנצבר. אין זה אומר שברגשות הפחד שלנו מהמצב אין אמת, המצב אכן מדאיג ועל כולנו החובה לשמור על עצמנו ועל סביבתנו.
באמצעות כלים פשוטים ניתן להתמודד עימו טוב יותר, לשפר את מצב רוחנו ולשמור על נפש בריאה.  להלן מספר עקרונות מומלצים :
1 .בשיח עם ילדים מומלץ לנקוט בגישה גלויה ופתוחה: באופן רגוע, ללא פרטים מלחיצים ומיותרים ובלי "נבואות זעם". מומלץ לקיים שיח ישיר, המותאם לשלב ההתפתחותי של הילדים ובני הנוער. תיווך המידע צריך להיעשות בצורה רגועה ומאוזנת.
2 .יש להימנע משיחות "מעל ראשי הילדים" , תוך מחשבה שאינם מבינים . הבנה חלקית וחשיפה לטונים המודאגים של השיחה, עלולים להזיק לילדכם. ילד קולט גם את המסרים הבלתי מילוליים וחלקי המידע אשר עלולים לצייר אצלו תמונה המפחידה לעתים הרבה יותר מהמציאות עצמה. הסבירו את המצב באופן ענייני והדגישו מה ניתן לעשות ואיך נוכל להישמר.
3 .לחיזוק הקשרים החברתיים כוח מרפא. בהתפשטות וירוס הקורונה קיים סיכון להגברת פירוד וניכור, עקב החשש מהדבקה. דווקא עכשיו יש לעשות הכול לחיזוק קשרים חברתיים . עודדו את ילדכם לשמור על קשר עם חבריהם באמצעות הרשתות החברתיות /טלפון. מי שמעורב ואקטיבי, נמצא בסיכון נמוך בהרבה לשקוע בחרדה ובדיכאון.
4 .הסחות דעת צפייה בסרט, קריאת ספרים, ארגון התמונות במחשב, בישול, סידור הניירת שהצטברה בבית, ניקיון הגינה והבית ועוד - יכולים לסייע. פעילות הנעשית עם כל בני המשפחה משמחת הרבה יותר! הומור, בדיחות ויחס קליל לנושא יכולים לשמח ולאפשר גיוס כוחות התמודדות נוספים. 
7 .תשומת לב לילד שקשה לו יותר חשובה מאוד. אם ילדכם מסתגר בתוך עצמו, ממעט לקחת חלק בפעילויות מצופות, מדווח על חוסר תיאבון, מדבר על פחד שמקשה עליו לישון - אפשרו לו לשתף אתכם ואל תבטלו את הרגשתו. שאלו אותו מה יכול לעזור לו להירגע, למדו אותו לבצע נשימות עמוקות ותרגלו זאת עמו, חברו יחד משפטים מחזקים ומעלי מצב -רוח ותלו אותם במקומות בולטים בבית.
במידה ואתם זקוקים לעזרה נוספת, תוכלו לפנות לגורמי הסיוע בעירייה.   אנו בשרות הפסיכולוגי חינוכי של קרית אתא נמצאים לרשותכם . אל תהססו לפנות!   ניתן לבצע שיחות תמיכה פרטניות בטלפון 04-8443215 .השאירו שם ומספר טלפון במשיבון ופסיכולוג יחזור אליכם .
אתם מוזמנים גם להתקשר לקו הפתוח של משרד החינוך לטלפונים: 1800250025 או 0733931111 . במציאות החדשה , המפגישה אותנו עם איום על הבריאות וחוסר ודאות כלפי העתיד לבוא, חשוב לסמוך גם על האינטואיציות שלנו ולתת אמון ביכולת ההתמודדות שלנו כמשפחה וכקהילה.
בברכת בריאות טובה לכולם! מיכל שמש -מנהלת שרות פסיכולוגי חינוכי קריית אתא וצוות הפסיכולוגים.