אגרת להורים להתמודדות עם השהייה עם הילדים בבית

תאריך עדכון: 23/03/2020
אגרת להורים להתמודדות עם השהייה עם הילדים בבית
שירות פסיכולוגי חינוכי- רח' אלבז, קרית-אתא ,טל': 04-8443215 פקס: 04-8456965 
הורים יקרים,
בימים אלו אתם כהורים נאלצים להתמודד עם מציאות חדשה, הקשורה להתפשטות נגיף הקורונה בישראל.  מדובר במציאות חדשה ובלתי מוכרת. ההתמודדות עמה כרוכה באי וודאות. כולנו מתנהלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ואחת ההנחיות למניעת התפשטות הנגיף היא להשאר ככל הניתן בבית.
אנו שולחים לכם מספר המלצות באשר להתמודדות עם השהייה בבית לאורך זמן .
לכם ההורים תפקיד חשוב בהשפעה על אופן ההתמודדות של הילד/ה למצב זה, בתמיכה ובליווי הרגשי .
להלן מספר המלצות העשויות לסייע בתקופה זו בקיצור א-א-א:
א. אינפורמציה- תיווך רגוע וענייני של מידע על המצב: הדרך בה נסביר ונתווך את הסיטואציה לילדנו תעזור לו להשאר רגוע ובטוח. לכן עלינו לספק מידע מדויק ואמין המועבר ברוגע ולא באופן ��רמטי וללא פרטים מיותרים. באופן זה ניתן לחזק את ביטחונו של הילד. לדוגמה, "כולנו נשארים בבית כדי לשמור על הבריאות ולמנוע הדבקה בקורונה. כולנו שוטפים ידיים ושותים שתייה חמה ככל האפשר". רצוי שתהיה חשיפה מצומצמת ומבוקרת לחדשות כדי לא להלחיץ ולעורר חרדה בקרב הילדים.
ב. ארגון - בניית שגרה מסודרת וצפויה של פעילות : עם כל הקושי לקיים שגרה בסיטואציה כל כך חדשה, חשוב לייצור אותה. שגרה המכילה מחויבות, שומרת על תחושת רציפות ותחושת שליטה ומסייעת בגיוס כוחות התמודדות. חשוב לגייס את הילד/ה לפעילויות, עשייה ותפקידים. חשובה ביותר פעילות ספורטיבית ומילוי תפקידים בעזרה בבית. ילד פעיל (וגם מבוגר) יהיה חסון יותר נפשית. סיוע לאחרים, יסייע לו ויחזק אותו!
ג. אוורור – לאפשר ביטוי רגשי באמצעים מגוונים: הומור, משחקיות, ספורט, יצירה, הרפייה, אפייה משותפת וכל פעילות מרגיעה ומווסתת . שימוש באמצעים שונים של משחק והפעלה יתרמו רבות להפיכת החוויה לטובה ומועילה. חשוב לשמור על קשר מגוון ורציף עם בני משפחה וגם עם חברים בשיחות טלפון, ווטסאפ ומשחקי מחשב אונליין.
באם הנכם מודאגים וחשים במצוקה שלכם או ילדיכם הנכם מוזמנים לפנות לשרות הפסיכולוגי חינוכי טל' 8443215. השאירו שם ומספר טלפון, ופסיכולוג חינוכי יטלפן ויעזור לכם בהתמודדות.
בברכת בריאות וימים שלווים, מיכל שמש -מנהלת השרות הפסיכולוגי קריית אתא וצוות הפסיכולוגים.